lyžiarske stredisko
Skalka arena Kremnica

Via ferrata Komín OTVORENÁ

Via ferratu Komín sme pre vás otvorili 1. júna 2024. Určite neváhajte a príďte okúsiť chvíľky vzrušenia, zábavy a športu.

Via ferrata Komín – 5 ferratových ciest

Dostaneme sa k nim ZOSTUPOVOU via ferratou, kde na jej začiatku môžeme nakuknúť cez východné okno, ak sa dokážeme prepchať cez úzku štrbinu. Trasa vedie popri majestátnom javore horskom, ktorého vek sa odhaduje na 200 rokov. Cez jeho sieť pozapletaných koreňov zostúpime k 15 metrovému TIBETSKÉMU MOSTU, od ktorého sa dostaneme k výstupovým ferratám.

Napravo sa vlieza do KOMÍNA, ktorý sa neskôr rozdeľuje na viacero variantov. Na jeho začiatku sa nachádza položená platňa, ktorá ústi do komínového systému, kde sa miestami musíme prepchať medzi vklinené kamene. Najnáročnejšie miesto je rebrík obtiažnosti C, ktorý sa dá obísť jednoduchším variantom cez úzku dieru, kde sa musíme jaskyniarskym štýlom doslova predrať.

Tretím variantom je via ferrata KOMINÁRSKA. Oddeľuje sa v posledných metroch od Komína a vedie cez čierny otvor, je to krátky variant len 8 metrov.

Na opačnej strane hrebeňa z jeho západnej strany sa nachádza skalné bralo s MINIFERRATOU a JÁNOŠÍKOVOU DIEROU. Miniferrata je dlhá len 30 metrov a vedie nie vysoko nad zemou, aj keď bol na ňu použitý väčší počet stúpacích pomôcok, vedie v strmej skale a v jej najvyššom mieste treba prekročiť puklinu Jánošíkovej diery. Je vhodná na výcvik pohybu a istiacej techniky a taktiež je tu možnosť si vyskúšať via ferratu s deťmi.
Jaskyňa Jánošíkova diera je puklina v skale, do ktorej sa dá horizontálne vojsť 9 metrov dovnútra. Tak isto ako ostatné cesty je vybavená istiacim lanom. Na jej návštevu je potrebná čelová lampa.


Okrem ferrát aj ďalšie atrakcie

Via ferrata Komín je od roku 2019 vylepšená o nové atraktívne prvky. Prvým z nich je takmer 80 metrov dlhý VISUTÝ MOST, ktorý je skutočne unikátny, keďže sa jedná o najdlhší lanový most v strednej Európe. Z hľadiska bezpečnosti je most určený len pre pohyb max štyroch osôb naraz a pri nepriaznivom počasí je vstup na neho zakázaný. Pri výstupnej časti mosta je realizovaná ďalšia atrakcia, LANOVÁ SIEŤ, ktorá padá do hĺbky 37 metrov. Je tiež jediná svojho druhu na Slovensku. Sieť z oceľových lán je určená pre maximálne dve osoby. Jej náročnosť je D. Po prívale adrenalínu si môžete vychutnať nové výhľady z tzv. VÝHLIADKY TITANIC, ktorá svoj názov získala vďaka tvaru lodnej provy.