lyžiarske stredisko
Skalka arena Kremnica

VIA FERRATA + MOST OTVORENÝ

Via ferraty Komín na Skalke je bohatšia o ďalšie atrakcie.

Sprístupnený bol najdlhší visutý via ferratový most na Slovensku, ktorý je dlhý 78 metrov a visí medzi bralami miestami až 45 metrov nad terénom ale aj iné atrakcie.

ferrata-most

 

Via ferratu je možné navštíviť len s ferratovým setom!

Sety si môžete zapožičať v Skalka Relax centre, rezervácie na tel. číslach:
045/ 67 42 841
0917 815 259
Ferratové sety si môžete po novom požičať KAŽDÝ DEŇ už od 9:00 hod.

Cena za požičanie je 10 €/4 hodiny alebo 20 € / celý deň.
Pri požičaní je potrebné zložiť kauciu vo výške 50 €, ktorá bude vrátená po vrátení nepoškodeného setu.

Nezabudnite sa poistiť pre prípad zásahu HZS
Uložte si tiesňovú linku HZS 18 300.
Deti od 10 rokov môžu absolvovať via ferratové cesty v sprievode dospelej osoby.

Via ferraty na Skalke: pribudol visutý most aj lanová sieť

Via ferraty Komín sa otvárajú na letnú sezónu. K obľúbeným ferratám pribudli unikátne atrakcie.

Visutý most, aký inde na Slovensku nenájdete

Nápad vybudovať na Skalke visutý most, ktorý by pribudol k atrakciám Via ferrát, vznikol podľa jeho realizátora Pavla Rajčana pred rokom. ,,Samotná realizácia mosta trvala mesiac, najdlhšie boli prípravy,“ hovorí Pavol Rajčan s tým, že pre neho samotného bol projekt veľkou výzvou. ,,Na Slovensku nič podobné neexistuje, možno ani v Európe,“ dodáva.

Spolu s ďalším realizátorom Liborom Krajčim prácam na moste venovali všetok voľný čas. ,,Všetkým, ktorí sa podieľali akýmkoľvek spôsobom na realizácii projektu, patrí veľká vďaka. No predsa mi nedá nepovedať, že Paľo s Liborom sú tí, ktorých zásluhou ferratu otvárame.   Poďakovanie patrí aj rodinám oboch,“ vyjadrila sa zástupkyňa primátora mesta Iveta Ceferová.

Most s dĺžkou 80 metrov je vyrobený až z 9 ton materiálu. ,,Najväčší problém bol dostať všetok materiál na miesto. Bez dobrovoľníkov by nám to trvalo značne dlhšie,“ hovorí Pavol Rajčan. Nosná konštrukcia mosta pozostáva zo 4 oceľových lán, celkovo bolo použitých aj 2,5 kubíka betónu. ,,Most sme sa snažili navrhnúť a realizovať tak, aby zapadal do okolitého prostredia. Preto sme zvolili kamenný obklad, aby sa zachoval charakter prirodzeného prostredia,“ opisuje ďalej Rajčan. Pochôdznu časť mosta tvoria stupnice vzdialené od seba 50 cm. ,,Most je určený pre ľudí, ktorí nemajú strach z výšok, povinná je ferratová výstroj a vhodná pevná obuv,“ apeluje Rajčan. Na most je povolený vstup maximálne 2 osobám naraz. Neodporúča sa na most vstupovať pri námraze alebo silnom vetre.

Pribudne aj lanová sieť či vyhliadka „Titanic“

Lanová sieť je realizovaná na mieste, kde sa vystupuje z mosta. Je vertikálna a padá do hĺbky 37 metrov. Ďalšou atrakciou, ktorá bude predstavená 29. júna na Skalke, je vyhliadka „Titanic“, ktorá svoj názov získala vďaka tvaru lodnej provy.

Nové prvky na ferrate by podľa Ivety Ceferovej mohli pomôcť so zápchami, ktoré počas víkendov v sezóne pred vstupom na via ferraty vznikajú. ,,Myslím si, že eliminovať počet návštevníkov sa nedá.  Ľudia vyhľadávajú tento druh aktivity.  Nás teší, že na Skalke je rušno už aj mimo lyžiarskej sezóny.  Z môjho pohľadu zápchy na ferrate môže vyriešiť len to, že ľudia budú mať možnosť vyžitia sa pri rôznych aktivitách, ktoré tu treba postupne vybudovať,“ hovorí Ceferová.

Atrakcie financovalo mesto z dotácií, z vlastných zdrojov a prostredníctvom sponzorov

Podľa slov Ivety Ceferovej bolo na atrakcie na Skalke preinvestovaných 30 480 €. ,,Mesto Kremnica zaplatilo geologický prieskum a projektanta vo výške  3480 €. Peniaze na realizáciu projektu sa nám podarilo získať  prostredníctvom dotácie z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko s podporou Rozvojovej agentúry pre cestovný ruch Banská Bystrica v sume 10000 €.   Podporila nás  Nadácia EPH sumou 9000 € a Oblastná organizácia cestovného ruchu  Turiec Kremnicko sumou 8000 €,“ vymenúva Ceferová s tým, že v júni prebehlo aj stretnutie so zástupcami spoločnosti Stefe, ktorí majú záujem o osadenie lavičky na výhľadovej skale pri ferrate a sú ochotní spolufinancovať aj nové preznačenie ferraty.